Γερμανία: Πρώτη η Μπάγερν του Χάινκες

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2017 20:25
UPD:29/10/2017 00:13
REUTERS/FABIAN BIMMER

Η αποβολή του Βίλι Όρμπαν στο 13ο λεπτό απλοποίησε μια δύσκολη αποστολή για την Μπάγερν, που νίκησε την αντίπαλό της με 2-0 στο Μόναχο και βρέθηκε μόνη στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα, ύστερα από 10 αγωνιστικές.

Η πτώση της Ντόρτμουντ συνεχίστηκε και σήμερα, με τους Βεστφαλούς να γνωρίζουν την ήττα (2-4) στο Ανόβερο από την ομώνυμη ομάδα, προς όφελος των Βαυαρών που με τον Γιουπ Χάινκες στον πάγκο τους μεταμορφώθηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι, με αρχηγό και πάλι τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 59΄ καθώς αποβλήθηκε ο Ζαγκαντού.

Από εκεί και ύστερα, η Γκλάντμπαχ επιβεβαίωσε την άνοδό της περνώντας με 3-1 από την έδρα της Χοφενχάιμ, η Λεβερκούζν νίκησε 2-1 την Κολονία (ο Ρέτσος έγινβε αλλαγή στο ημίχρονο), ενώ Σάλκε και Βόλφσμπουργκ έμειναν στο 1-1.

Αναλυτικά:

• Μάιντς-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (71΄ Σερντάρ - 37΄ αυτ. Μπελ)
  • Χοφενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-3 (25΄ Ντερμιμπάι - 61΄ Αζάρ, 79΄ Γκίντερ, 82΄ Βέστεργκαρντ)
  • Χέρτα Βερολίνου-Αμβούργο 2-1 (17΄ Σταρκ, 50΄ Ρεσίκ - 73΄ Αρπ)
  • Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 1-1 (43΄ πεν. Μπενταλέμπ - 90΄ Οριγκί)
  • Λεβερκούζεν-Κολονία 2-1 (54΄ Μπέιλι, 73΄ Μπέντερ - 23΄ Γκιρασί)
  • Ανόβερο-Ντόρτμουντ 4-2 (20΄ πεν. Ζόνατας, 40΄, 86΄ Μπεμπού, 60΄ Κλάους - 28΄ Ζαγκαντού, 52΄ Γιαρμολένκο)
  • Μπάγερν-Λειψία 2-0 (19΄ Χάμες Ροντρίγκες, 38΄ Λεβαντόφσκι)