Γερμανία: Τέλος στο αήττητο της Ντόρτμουντ

Σάββατο, 14 Οκτωβρίου 2017 22:49
UPD:22:53
EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Την πρώτη ήττα στη φετινή Μπουντεσλίγκα γνώρισε η Ντόρτμουντ, που έχασε 3-2 από τη Λειψία στο «Signal Iduna Park», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Ένα αποτέλεσμα που σημαδεύτηκε από την (αυστηρή) αποβολή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, όταν ανέτρεψε στην περιοχή τον Ογκουστέν ο οποίος βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Ο νεαρός Γάλλος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και διαμόρφωσε το 1-3 που δεν κατάφεραν να ανατρέψουν οι γηπεδούχοι παρότι μείωσαν σχετικά γρήγορα (64΄ πεν. Ομπαμεγιάνγκ), ενώ η αριθμητική ισορροπία είχε αποκατασταθεί από το 56΄ λόγω αποβολής του Ιλσάνκερ.

Η Ντόρτμουντ είχε προηγηθεί στο 4ο λεπτό με τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά η Λειψία είχε φτάσει στην ανατροπή με τους Ζάμπιτζερ στοπ 10΄ και Πούλσεν στο 25΄.