Euroleague: Άντεξαν οι έδρες σε Μόσχα και Κάουνας

Παρασκευή, 13 Οκτωβρίου 2017 22:56
UPD:22:59
EPA/MAXIM SHIPENKOV

Οι έδρες είχαν τον πρώτο λόγο στους δύο αποψινούς αγώνες της Ευρωλίγκας, που προηγήθηκαν εκείνου ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τον Παναθηναϊκό.

Χίμκι και Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησαν με νίκες στη φετινή διοργάνωση, καθώς οι Ρώσοι επιβλήθηκαν με 75-70 της πρωταθλήτριας Ισπανίας, Βαλένθια, ενώ οι Λιθουανοί επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα με 78-76, στο ντέρμπι της βραδιάς.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «καθάρισε» τον αγώνα με τους Ισπανούς στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 17-3 και από το εις βάρος της 49-54 στο 3ο δεκάλεπτο πέρασε με +9 στο 34΄ (66-57).

Ο Σβεντ είχε 19 πόντους για τους νικητές και ο Τόμας 16, ενώ οι «νυχτερίδες» τα περίμεναν όλα από τον Έρικ Γκριν, που μέτρησε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι άλλα τόσα κλεψίματα.

Στο Κάουνας, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδαν με ανακούφιση να αστοχεί ο Ρότσεστι στα 3΄΄ πριν τη λήξη στο τρίποντο, για να φτάσουν σε μια αγχωτική νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ήταν ο Γιανκούνας με 15 πόντους, ενώ από τους Σέρβους προσπάθησαν περισσότερο οι Μπιέλιτσα με 18 και Άντιτς με 17 πόντους.