Κύπελλο Ελλάδας: Δύσκολη νίκη ο ΠΑΟΚ επί του Λεβαδειακού (2-1)

Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου 2017 20:08
UPD:21:41
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο άδειο λόγω τιμωρίας Καυτανζόγλειο ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ 40΄ με το πέναλτι του Πέλκα, ωστόσο, ο νεαρός μέσος αστόχησε από την «ασβεστένια βούλα».

Ένα λεπτό μετά, όμως, ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λημνιού και με σουτ πάνω στην κίνηση «πήρε το αίμα του πίσω» κι «έγραψε» το 1-0.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος (46΄) ο Λεβαδειακός έφερε το ματς στα ίσια με τον Γιακουμάκη, ωστόσο, στο 70΄ ο Σάκχοφ χάρισε τους πρώτους τρεις βαθμούς στους Θεσσαλονικείς.

Πρώτη νίκη η Παναχαϊκή

Ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση έκανε και η Παναχαϊκή. Η ομάδα της Football League επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Αναγέννησης Καρδίτσας με το πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 79ο λεπτό.