Ιταλία: «Απόλυτη» Ίντερ

Κυριακή, 17 Σεπτεμβρίου 2017 00:37
UPD:15:16
EPA/ALBANO ANGILLETTA

Το «τέσσαρα στα τέσσερα» έκανε η Ίντερ, που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Κροτόνε με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (82΄ Σκρίνιαρ, 90+2΄ Πέρισιτς) και παρέμεινε μόνη πρώτη στη Serie A, με παιχνίδι περισσότερο.

Η Ρόμα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα με την Κιέβο, της οποίας επιβλήθηκε στο «Ολίμπικο» με 3-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι «τζαλορόσι» εδραίωσαν την κυριαρχία τους από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 2-0 με τους Ναϊνγκολάν στο 22ο και Τζέκο στο 33ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με το δεύτερο γκολ του ο Τζέκο στο 61΄.

Δεύτερη στη σειρά νίκη πέτυχε η Φιορεντίνα, που μετά το 5-0 στη Βερόνα έκαμψε και την αντίσταση της Μπολόνια, της οποίας επιβλήθηκε 2-1 (51΄ Κιέζα, 69΄ Πετσέλα - 52΄ Παλάσιο) στο «Αρτέμιο Φράνκι».