Eurobasket 2017: «Περίπατο» με Τσεχία η Κροατία, «καθάρισε» με Σβεντ η Ρωσία τη Μ.Βρετανία

Πέμπτη, 07 Σεπτεμβρίου 2017 16:25
UPD:16:27
EPA/ROBERT GHEMENT

Με την καλύτερη ψυχολογία μπαίνουν στην φάση των νοκ άουτ αγώνων της διοργάνωσης οι Κροάτες, οι οποίοι πήραν διαφορά ασφαλείας από το πρώτο κιόλας 10λεπτο (28-17) και όχι μόνο τη διατήρησαν, αλλά στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 29-9 την «εκτόξευσαν» στο +38.

Χωρίς να «πατήσει το γκάζι» η Κροατία επιβλήθηκε με 107-69 της Τσεχίας, ενώ με ηγέτη τον Σβεντ η Ρωσία επικράτησε με 82-70 της Μεγάλης Βρετανίας.

Κορυφαίος σε ένα ακόμη ματς για την «Χρβάτσκα» ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος πέτυχε 25 πόντους (4/4 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντάριο Σάριτς ο οποίος έκανε double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με τον Αλεξέι Σβεντ να προσθέτει ένα ακόμη μεγάλο ματς στο ενεργητικό του (30 πόντους), η Ρωσία νίκησε δύσκολα τη Μεγάλη Βρετανία και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην φάση των «16». Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς, άλλωστε, ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να αποφύγει την 3η θέση του Δ' Ομίλου ούτως ώστε να μην βρει απέναντί της στα νοκ άουτ ματς την Κροατία.