Super League: «Καθάρισε» γρήγορα η Ξάνθη στα Περιβόλια

Σάββατο, 26 Αυγούστου 2017 21:10
UPD:21:23
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και, μάλιστα, εκτός έδρας, πέτυχε η Ξάνθη επί του Πλατανιά με 2-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Η ακριτική ομάδα, μετά τη «γκέλα» στην πρεμιέρα στα Πηγάδια με την «νεοφώτιστη» Λαμία (0-0), κατάφερε να αιφνιδιάσει απόλυτα τους Χανιώτες και με δύο γκολ σε λιγότερο από 10 λεπτά στο πρώτο μέρος έφυγε με το «τρίποντο» από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου μετά το στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς που έδωσε (προηγήθηκε αυτό με τον Παναθηναϊκό, 1-1) αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να αντιδράσει, αν και είχε αρκετές ευκαιρίες στο 90λεπτο για να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Στο 18΄ ο Μπρίτο μετά από ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έβαλε μπροστά τους Ακρίτες και στο 26΄ ο Γέντρισεκ με μονοκόματο βολέ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Παρά την προσπάθεια των παικτών του Πλατανιά για να μειώσουν το γκολ δεν ήρθε και η Ξάνθη πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο».