Η Μπάγερν πήρε το Super Cup

Κυριακή, 06 Αυγούστου 2017 01:26
UPD:15:35
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς επικράτησε με 5-4 της Ντόρτμουντ στη διαδικασία των πέναλτι και κατάκτησε το γερμανικό Super Cup.

Ο πρώτος εγχώριος τίτλος στη Γερμανία για τη σεζόν 2017/2018 ανήκει στη Μπάγερν.

Οι Βεστφαλοί, που είχαν αρχηγό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, έφτασαν... μία ανάσα από τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς, αλλά δύο λεπτά πριν το το 90λεπτο με το αυτογκόλ του Μπουέρκι διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Η Μπορούσια προηγήθηκε δύο φορές, με τον Πούλισιτς στο 12΄ και τον Ομπαμεγιάνγκ στο 71΄, αλλά οι Βαυαροί ισοφάρισαν αρχικά με τον Λεβαντόφσκι στο 18΄ και στο 88΄ με το αυτογκόλ του Μπουέρκι.