Ο ΠΑΟΚ στο... ρελαντί, 2-0, την Ανόρθωση

Παρασκευή, 21 Ιουλίου 2017 22:30
UPD:22/07/2017 15:09
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Στα... αποκαλυπτήρια στην Τούμπα ο «δικέφαλος του Βορρά» έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για να φτάσει σε μία άνετη νίκη επί της Ανόρθωσης. Μετά το «εκρηκτικό» τους ξεκίνημα οι Θεσσαλονικείς «κατέβασαν ταχύτητα» και κράτησαν δυνάμεις για το πρώτο ευρωπαϊκό ματς της σεζόν με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ, το βράδυ της ερχόμενης Πέμπτης στο Κίεβο.

Ένα τέταρτο στο ξεκίνημα της φιλικής αναμέτρησης με την Ανόρθωση ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ για να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της κυπριακής ομάδας.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Τζάλμα Κάμπος «πήρε το όπλο του». Ο Ανγκολέζος μεσοεπιθετικός με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 10΄, ενώ πέντε λεπτά μετά από προσπάθεια και πάλι του Κάμπος και σέντρα του Μάτος, ο Μπανταλόφσκι στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυας της ομάδας του (2-0).

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Στανόγεβιτς επέλεξε να αδειάσει τον πάγκο του, αλλάζοντας σχηματισμό από 4-3-3 σε 4-2-3-1 με τους Ουάρντα, Μπίσεσβαρ και Πέδρο Ενρίκε να δοκιμάζονται ως τριάδα πίσω από τον Πρίγιοβιτς.

Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα παραγωγικός με αυτό το σχηματισμό, σε ένα ματς που είχε τελειώσει από πολύ νωρίς.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς): Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λεβέκ, Κάνιας, Σάκχοφ (72’ Ουάρντα), Πέλκας (61’ Τσίμιροτ), Τζάλμα Κάμπος (72’ Μπίσεσβαρ), Μακ (72’ Πέδρο Ενρίκε), Πρίγιοβιτς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ρόνι Λέβι): Χαρούς, Αρτυματάς (70’ Ντογκλάο), Σίλντενφελντ, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς (55’ Κβέσιτς), Βίκτορ, Σειχού, Ράγιος, Παλάνκα (55’ Ματθαίου), Καρλίτος (70’ Αντρέ Άλβες), Καμαρά (84’ Οικονομίδης).