«Εμφατική» νίκη η εθνική Νέων στην πρεμιέρα του Eurobasket

Σάββατο, 15 Ιουλίου 2017 23:13
UPD:16/07/2017 16:32
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Η Ελλάδα ήταν καταιγιστική με το... καλημέρα στη διοργάνωση και με... όπλο την εξαιτερική της άμυνα έκανε «σκόνη και θρύψαλα» τους Τσέχους.

Ιδανική πρεμιέρα στο Eurobasket που διεξάγεται στην Κρήτη έκανε η εθνική ομάδα Νέων, η οποία διέλυσε με 88-47 την Τσεχία.

Και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου «συνδέθηκαν» με το αντίπαλο καλάθι. Κορυφαίος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Σκουλίδας με 12 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε 11 και άλλους 10 ο Μουράτος. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα είναι η Σουηδία το βράδυ της Κυριακής (21:15).

Το ματς είχε ενδιαφέρον μέχρι τα μισά του πρώτου 10λεπτου. Από κει και πέρα η ελληνική ομάδα σοβαρεύτηκε, «έτρεξε» σερί 12-0 και προηγήθηκε με 28-13.

Σε... πάρτι μετέτρεψε το δεύτερο μέρος η «γαλανόλευκη», με τη διαφορά να ανεβαίνει γρήγορα στο +22 (42-20). Η εθνική δεν «φρέναρε» ξέφυγε με +36 (70-34), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Τσέχοι «παραδόθηκαν άνευ όρων», με το σκορ να φτάνει στο 81-40 και στα τελευταία πέντε λεπτά ο Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να δώσει ευκαιρία σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.