FIFA: Ουρουγουάη και Βενεζουέλα στα ημιτελικά του World Cup U-20

Κυριακή, 04 Ιουνίου 2017 16:58
UPD:17:01
USA Today Sports/Jeffrey Swinger

Η Βενεζουέλα απέκλεισε στην παράταση τις Ηνωμένες Πολιτείες με 2-1, ενώ η Ουρουγουάη προκρίθηκε στα πέναλτι επί της Πορτογαλίας, διαδικασία στην οποία εφαρμόστηκε ο νέος κανόνας της FIFA, της εναλλαγής στις εκτελέσεις από τα 11 μέτρα.

Η Βενεζουέλα και η Ουρουγουάη προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U-20 της Νότιας Κορέας και αναμένουν τις άλλες δύο ομάδες που θα προκύψουν από τους αυριανούς αγώνες Ιταλία-Ζάμπια και Μεξικό-Αγγλία.

Στον πρώτο αγώνα η κανονική διάρκεια έληξε 0-0, αλλά στην παράταση οι Βενεζουελάνοι σκόραραν με τους Πεναράντα στο 96΄ και Φεραρέζι στο 115΄, για να μειώσουν απλώς οι Αμερικανοί με τον Εμπομπίς στο 117΄.

Το άλλο ματς είχε περισσότερο... σασπένς. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν δύο φορές, με τους Σίλβα στο 1΄ και Γκονσάλβες στο 41΄, αλλά οι αντίπαλοί τους ισοφάρισαν ισάριθμες, με τον Μπουένο στο 16ο και το πέναλτι του Βαλβέρδε στο 50ό λεπτό.

Το 2-2 έμεινε στο υπόλοιπο του αγώνα και της παράτασης, ενώ στα πέναλτι οι νοτιαμερικανοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι (5-4) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.