Euroleague: Με ψηλά το κεφάλι ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 21 Μαΐου 2017 22:50
UPD:22/05/2017 00:04

Ο Ολυμπιακός πάλεψε και ήταν μέσα στο παιχνίδι για 28 λεπτά, αλλά έχασε στον τελικό από μια αποφασισμένη Φενέρμπαχτσε, που ήταν και διοργανώτρια του φάιναλ 4 της Ευρωλίγκας.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε 64-80 στο «Σινάν Ερντέν», στο 10ο φάιναλ της ιστορίας τους και τον 8ο τελικό τους, αποτυγχάνοντας να κατακτήσουν τον τέταρτο τίτλο τους.

Ο αγώνας κρίθηκε από την κακή βραδιά των Σπανούλη (9 πόντοι, 2/12 σουτ), Πρίντεζη (7 πόντοι, 3/9) και Παπανικολάου (3 πόντοι με 1/8 σουτ), αφού μιλάμε για τρεις από τους βασικότερους πυλώνες του Ολυμπιακού στην επίθεση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε 18 ασίστ και μόλις 6 λάθη, αλλά η έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού δεν τους επέτρεψε να φτάσουν ως το τέλος του δρόμου.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (39-34 η Φενέρ), Ντίξον και Μάντζαρης ξεκίνησαν δεύτερο μέρος με τρίποντα (42-37), με τον Ολυμπιακό να παραμένει στο παιχνίδι χάρις στις προσπάθειες του Μιλουτίνοφ, που νικούσε Βέσελι και Ούντο και κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ (44-49).

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων, που κορυφώθηκε με το τρίποντο του Ντατόμε από τη γωνία, έκανε το 57-44. Το γήπεδο... εξερράγη, ο Άντιτς έβαλε άλλο ένα τρίποντο για το 68-50 στο 32΄ και το παιχνίδι δεν είχε πια γυρισμό...