Χάντμπολ: Άνοιξε το... σκορ ο ΙΕΚ Ξυνή

Σάββατο, 20 Μαΐου 2017 19:51
UPD:19:58
Eurokinissi Sports/TΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ο ΙΕΚ Ξυνή επικράτησε με 25-21 του ΑΣΕ Δούκα στο κλειστό «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, στον πρώτο τελικό της Α1 Ανδρών, κι έκανε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, καθώς προηγήθηκε 7-2 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και 9-3 λίγο αργότερα.

Οι φιλοξενούνενοι μείωσαν σε 13-9 στο ημίχρονο και 13-10 με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, αλλά ο ΙΕΚ Ξυνή «απάντησε» με σερί 3-0 και δεν ξανααπειλήθηκε, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στα 8 γκολ (21-13).

Προς το τέλος οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και ο ΑΣΕ Δούκα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 25-21.Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (22/5, 16:00), στο ίδιο γήπεδο.