Premier League: Champions League μόνο μέσω Europa League η Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 14 Μαΐου 2017 20:37
UPD:20:38
REUTERS/Dylan Martinez

Η ήττα από την Τότεναμ στο Λονδίνο (1-2) έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα των «μπέμπηδων» για να παίξουν στο Champions League μέσω του πρωταθλήματος.

Η μοναδική περίπτωση για να παίξει στο Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι να κατακτήσει το Europa League στον τελικό της 24ης Μαΐου με τον Αγιαξ.

Η ήττα από την Τότεναμ στο Λονδίνο (1-2) έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα των «μπέμπηδων» για να παίξουν στο Champions League μέσω του πρωταθλήματος. Για να γίνει αυτό οι «κόκκινοι διάβολοι» θα πρέπει να κατακτήσουν το τρόπαιο του Europa League στην Friends Arena της Στοκχόλμης, έτσι ώστε να βρεθούν τη νέα σεζόν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο Άπτον Παρκ και με το εντυπωσιακό 4-0 συνέτριψε τη Γουέστ Χαμ, «προβάροντας το κοστούμι» μιας θέσης για το Champions League της νέας περιόδου. Δύο γκολ σημείωσε ο Κουτίνιο (57΄, 62΄) και από ένα οι Στάριντζ (35΄) και Οριτζί (76΄).

Με το ίδιο σκορ ηττήθηκε στο Λονδίνο η Χαλ του Μάρκο Σίλβα από την Κρίσταλ Πάλας και αποχωρεί από την Premier League, καθώς την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Championsip. Η Κρίσταλ Πάλας σφράγισε την παραμονή της στην κατηγορία με τα γκολ των Ζαχά (3΄), Μπέντεκε (34΄), του πρώην Σέρβου άσου του Ολυμπιακού Λούκα Μιλιβόγιεβιτς στο 85ο λεπτό με πέναλτι και του Φαν Ανχολντ (90΄).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 37ης αγωνιστικής στην Premier League:

Εβερτον-Γουότφορντ        1-0