UEFA: Ο Μπριχ «σφυρίζει» στον τελικό του Champions League

Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017 16:03
UPD:16:07
EPA/JOSE COELHO

Τον Γερμανό εέφερι, Φέλιξ Μπριχ, επέλεξε η UEFA για να διευθύνει το μεγάλο τελικό του Champions League, ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και στην Γιουβέντους, στις 3 Ιουνίου στο Κάρντιφ.

Από το 2007 είναι διεθνής ο 41χρονος διαιτητής, ο οποίος θα «σφυρίξει» για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της «Γηραιάς Ηπείρου».

Αντίθετα το 2014 ήταν ο «άρχοντας» του τελικού του Europa League, ανάμεσα στη Σεβίλη και στην Μπενφίκα, ενώ στην τρέχουσα περίοδο έχει «σφυρίξει» σε πέντε ματς του Champions League, μεταξύ των οποίων και εκείνο της Γιουβέντους με την Πόρτο στο «Ντραγκάο», για τη φάση των «16» (2-0 υπέρ των πρωταθλητών Ιταλίας).

Στην καριέρα του έχει υποπέσει σε ένα λάθος που πάντα θα τον ακολουθεί. Την περίοδο 2013/2014 στον αγώνα, Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν, είχε δείξει σέντρα μετά το σουτ του επιθετικού της Μπάγερ, Στέφαν Κίσλινγκ, ωστόσο, η μπάλα είχε βρει δίχτυα αλλά από την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Μπριχ κατακύρωσε ένα γκολ που ποτέ δεν μπήκε!