Ισπανία: Κερδίζει την κούρσα για την τρίτη θέση η Ατλέτικο

Σάββατο, 06 Μαΐου 2017 20:32
UPD:20:35
REUTERS/JAVIER BARBANCHO

Σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League, απόκτησε η Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Έιμπαρ για την 36η αγωνιστική.

Οι «ροχιμπλάνκος» εκμεταλλεύθηκαν τη χθεσινοβραδυνή βαθμολογική απώλεια της Σεβίλης και, σε συνδυασμό με το δικό τους τρίποντο, αύξησαν στους πέντε βαθμούς το προβάδισμά τους έναντι της ομάδας από την Ανδαλουσία.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Σαούλ Νίγκεθ στο 69ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι η Ατλέτικο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Ντιέγο Γοδίν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εν τω μεταξύ, με γκολ του Κάρλος Καρμόνα στο 66΄ η Χιχόν νίκησε εντός έδρας τη Λας Πάλμας 1-0 και διατήρησε κάποιες ελπίδες για την παραμονή στην Primera Division.