Μπάσκετ: Πρόκριση στο β΄ γύρο των πλέι οφ για ΠΑΟΚ

Σάββατο, 22 Απριλίου 2017 19:19
UPD:19:22
INTIME SPORTS/ΚΩΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση (β΄) των πλέι-οφ της Α1 Ανδρών, νικώντας εκτός έδρας το Λαύριο με 78-68 και κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Ο «Δικέφαλος» θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Άρη στο ντέρμπι της επόμενης φάσης, ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερελή περάτωσε τις υποχρεώσεις της στην όγδοη θέση της τελικής κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν 19-5 για το Λαύριο, το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13) και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 15 πόντους (30-15) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Γκρέι, που είχε 11 πόντους ως τότε.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε όμως, βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να μειώνει, φτάνοντας στο 32-39. Στη συνέχεια επέβαλε το παιχνίδι του, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Άσκα, Κλάντον, Πέινερς κι ανέτρεψε την κατάσταση, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο 26΄ (46-45), με καλάθι του Μαργαρίτη.

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 62-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου, για να «καθαρίσει» το ματς με ένα σερί 11-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο για πεντέμισι λεπτά (60-76 στο 38΄).