Γερμανία: Έκλεψε το βαθμό η Χοφενχάιμ

Παρασκευή, 21 Απριλίου 2017 23:57
UPD:22/04/2017 00:28
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι «έκλεψαν» το βαθμό στις καθυστερήσεις και, πλέον, βρίσκονται αγκαλιά με το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης (φωτ. αρχείου).

Η Χοφενχάιμ έκανε ακόμη ένα βήμα προς την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ισοπαλία (1-1) που απέσπασε στο «Ράιν Ένερτζι Στάντιον» της Κολωνίας, απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Τα «κριάρια», που διεκδικούν επίσης ευρωπαϊκή έξοδο μέσω του Γιουρόπα Λιγκ, προηγήθηκαν στο 58΄ με τον Λεονάρντο Μπίτενκουρτ και κρατούσαν το «χρυσό» τρίποντο ως το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και ισοφάρισε ο Κερέμ Ντεμιρμπάι.

Ύστερα από 30 αγώνες (ένας περισσότερος απ΄ όλες τις άλλες ομάδες στην Μπουντεσλίγκα) η Χοφενχάιμ είναι τρίτη με 55 βαθμούς, ενώ η Κολονία ισοβαθμεί στην έκτη θέση (από 41 βαθμούς) με τη Φράιμπουργκ.