Πόλο: Ήττα στο φινάλε των προκριματικών του World League για τις Γυναίκες

Τρίτη, 18 Απριλίου 2017 20:45
UPD:20:56
ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Το συγκρότημα του Γιώργου Μορφέση ακολούθησε στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο (3-5), αλλά, από τη στιγμή που δεν έπαιζε άμυνα δεν είχε καμία τύχη.

Με συντριβή (11-20) εκτός έδρας από τη Ρωσία ολοκλήρωσε η Εθνική Γυναικών τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του World League.

Η ελληνική ομάδα, η οποία δεν είχε ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων, που με τη νίκη αυτή πήραν την πρόκριση εις βάρος της Ολλανδίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στρέφει πια την προσοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, τον προσεχή Ιούλιο.

Για την Ελλάδα σκόραραν οι, Ασημάκη 3, Τσουκαλά 3, Χυδηριώτη, Β. Διαμαντοπούλου, Αβραμίδου, Πρωτοπαπά, Β. Πλευρίτου, ενώ τα τέρματα της αντίπαλης ομάδας σημείωσαν οι, Γκερζάνιχ 4, Προκοφίεβα 4, Σιμάνοβιτς 4, Ιβάνοβα 2, Γκορμπουνόβα 2, Καρίμοβα, Μπορίσοβα, Τιμοφέεβα και Ρίζκοβα.