Ισπανία: Στο «κόλπο» για την τέταρτη θέση η Βιγιαρεάλ

Παρασκευή, 07 Απριλίου 2017 23:51
UPD:08/04/2017 00:15
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε ένα τρίποντο που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό απέναντι στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν γρήγορα στο 0-1 αλλά να δέχονται γρήγορα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Προβάδισμα για την κατάκτηση της (τουλάχιστον) πέμπτης θέσης πήρε η Βιγιαρεάλ, νικώντας στο «Μαδριγάλ» την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής και μειώνοντας από την τέταρτη Σεβίλλη στους 4 βαθμούς.

Η Βιγιαρεάλ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στο 74΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο σκόρερ του πρώτου γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 17΄ ο Βίκτορ Ρουίθ, ο Λαπόρτ ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα, αλλά οι Μπακαμπού στο 47΄ και Άντριαν Λόπεθ στο 58΄ «σκότωσαν» την Αθλέτικ, που έμεινε στους 50 βαθμούς και είδε τη διαφορά από τη Βιγιαρεάλ να ανοίγει στο +4.