Ισπανία: «Πάρτι» της Μπαρτσελόνα με Σεβίλλη

Τετάρτη, 05 Απριλίου 2017 23:20
UPD:06/04/2017 00:00
REUTERS/ALBERT GEA

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στην τρίτη συνεχή νίκη, ενώ η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι, που έχασε με αποβολή τον Βιτόλο στις καθυστερήσεις, έχει να δει τους τρεις βαθμούς πέντε αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες).

Πιάνοντας «διαστημική» απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε πολύ εύκολα με 3-0 τη ντεφορμέ Σεβίλλη στο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής στην Ισπανία.

Από τη στιγμή που άνοιξαν το σκορ με τον Λουίς Σουάρες στο 25΄ οι «μπλαουγκράνα» άρχισαν να «χορεύουν» στο «Καμπ Νου» κι έφτασαν στο τελικό σκορ μέσα σε εννέα λεπτά, με τον Λιονέλ Μέσι να «σκοτώνει» τον Σέρχιο Ρίκο στο 28΄ και το 33΄.

Η ουραγός Οσασούνα έκανε «κηδεία» στην Αλαβές, την οποία νίκησε μέσα στην έδρα της 1-0, ενώ η Χιχόν μείωσε κι άλλο τις ελπίδες για παραμονή χάνοντας στο γήπεδό της από τη Μάλαγα με το ίδιο σκορ.