Γερμανία: Χάνει και η Μπάγερν...

Τρίτη, 04 Απριλίου 2017 23:43
UPD:05/04/2017 00:17
REUTERS/KAI PFAFFENBACH

Στο πλαίσιο της εμβόλιμης 27ης αγωνιστικής οι γηπεδούχοι υπέταξαν την πρωταθλήτρια 1-0 στη «Wirsol Rhein-Neckar-Arena» με γκολ του Κράμαριτς στο 21ο λεπτό και πλησίασαν τη δεύτερη Λειψία στον ένα βαθμό.

Όνειρα για το Τσάμπιονς Λιγκ κάνει από σήμερα η εκπληκτική Χοφενχάιμ, που υποχρέωσε την Μπάγερν στη δεύτερη φετινή ήττα στην Bundesliga.

Οι επίσης εντυπωσιακοί «νεοφώτιστοι» παίζουν αύριο εκτός έδρας με τη Μάιντς κι αν νικήσουν θα ρίξουν τη διαφορά από τους Βαυαρούς στο -7.

Η Μπάγερν έχασε ύστερα από πέντε συνεχείς ήττες, για πρώτη φορά μετά τις 19 Νοεμβρίου 2016 όταν η Ντόρτμουντ την είχε υποχρεώσει σε ήττα με το ίδιο σκορ.

Σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή σημείωσε η Βέρντερ Βρέμης επί της Σάλκε με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε στη Βεστφαλία του Αμβούργου.

Αναλυτικά:

• Χοφενχάιμ-Μπάγερν Μονάχου 1-0 (21΄ Κράμαριτς)
  • Κολονία-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (53΄ Γιόγιτς)
  • Βέρντερ Βρέμης-Σάλκε 3-0 (24΄ Γκέμπρε Σελασιέ, 76΄ πεν. Κρούσε, 80΄ Εγκενστάιν)
  • Ντόρτμουντ-Αμβούργο 3-0 (13΄ Κάστρο, 81΄ Καγκάουα, 90΄+2 Ομπαμεγιάνγκ)