Διεθνή Φιλικά: Πέρασε από το Ελμπασάνι η Βοσνία

Τρίτη, 28 Μαρτίου 2017 21:26
UPD:22:17
EPA/VALDRIN XHEMAJ

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Φιλική νίκη επί της Αλβανίας με 2-1 πέτυχε η Βοσνία, ενώ το Βέλγιο αν και προηγήθηκε με 3-1 της Ρωσίας δεν κατάφερε φύγει με το «διπλό» από το Σότσι (3-3).

Τρία 24ωρα μετά το 1-1 με την Ελλάδα στις Βρυξέλλες οι «κόκκινοι διάβολοι» έδειξαν το ταλέντο τους στο πρώτο 45λεπτο, όταν μετέτρεψαν το εις βάρος του 0-1 σε 3-1, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο «έμειναν από δυνάμεις» και οι Ρώσοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» στις καθυστερήσεις.

Πρωταγωνιστής των Βέλγων ήταν ο Κριστιάν Μπεντέκε που πέτυχε δύο γκολ, ενώ στο 17΄ ο Μιραλάς είχε ισοφαρίσει με πέναλτι το γκολ του Βασίν στο 3΄. Με τα τέρματα των Μίραντσουκ και Μπουκάροφ στο 92΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

Η προσεχής αντίπαλος της εθνικής ομάδας στους προκριματικούς του Μουντιάλ 2018, Βοσνία, επικράτησε με 2-1 της Αλβανίας στο «Ελμπασάν Αρένα». Ο Τζέκο στο 7΄ με πέναλτι και ο Λούλιτς στο 42΄ πέτυχαν τα γκολ για το συγκρότημα του Μπατζάρεβιτς. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Όγκνιεν Βράνιες της ΑΕΚ τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε από τον Στεφάνοβιτς.