Πόλο: Εύκολο πέρασμα από τη Νίκαια για τον Ολυμπιακό

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2017 22:31
UPD:22:55
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στις 5 Απριλίου στον Πειραιά, στο παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά του final-6, στο οποίο αμφότερες έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στη Γαλλία 12-8 την Ολιμπίκ Νις, για την 8η αγωνιστική του Champions League και παρέμεινε στην κορυφή του Α΄ ομίλου, ισόβαθμος με την Τσόλνοκι που νίκησε στην Ουγγαρία 8-4 τη Μπρέσια.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή το προβάδισμα κι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 7-3, με τέσσερα γκολ του Γιάννη Φουντούλη.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και μείωσαν προσωρινά σε 5-7, αλλά στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ελλάδας σοβαρεύτηκαν, ξέφυγαν με 10-5 και τελείωσαν το παιχνίδι.

Το τελικό σκορ πάντως δεν είναι απόλυτα ικανοποητικό για τον Ολυμπιακό, αφού σε περίπτωση ισοπαλίας με την Τσόλνοκι, η πρωτιά πιθανόν να κριθεί στη συνολική διαφορά τερμάτων κι αυτή τη στιγμή, η ουγγρική ομάδα έχει προβάδισμα στον τομέα αυτό (+35 έναντι +32 των Πειραιωτών)