Μπάσκετ: Μαίνεται η μάχη για την 4η θέση

Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017 19:45
UPD:19:48
INTIME SPORTS/INTIMEsports

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ προχώρησαν με νίκες στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1, σε αντίθεση με τον Άρη, που ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό.

Η μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Η νίκη του Κολοσσού στη Ρόδο επί του Άρη με 85-84, σε συνδυασμό με την άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ επί της Κύμης με 88-71, έφερε τρεις ομάδες (ΠΑΟΚ, Κολοσσός, Άρης να ισοβαθμούν με 34 βαθμούς πίσω από την τρίτη της κατάταξης ΑΕΚ (39΄).

Η Ένωση πανηγύρισε τολ 7ο εφετινό της «διπλό» με το επιβλητικό 89-63 επί του Κόροιβου. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων», ενώ με 15 τελείωσε το παιχνίδι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Ματς-θρίλερ έγινε στο Βενετόκλειο, όπου ο Κολοσσός επικράτησε με 85-84 του Άρη, που έκανε υπερπροσπάθεια στην 4η περίοδο κι έφτασε πολύ κοντά σε μία... επική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 73-56 στο τέλος του τρίτου 10λεπτου, αλλά με επιμέρους σκορ 34-10, ο Άρης έφτασε στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κύμη κι έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 88-71. Ο Αυστραλός γκαρντ, Νέιθαν Σόμπι, «έγραψε» ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση μετά το ντεμπούτο του με το Ρέθυμνο, καθώς τελείωσε το ματς 25 πόντους.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ρεθύμνου από την Πάτρα με αντίπαλο τον Προμηθέα (84-80) κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παρουσία του στα play off.

Το ντέρμπι των ουραγών, ανάμεσα στη Δόξα Λευκάδας και στον Απόλλωνα Πατρών ανέδειξε νικητές τους νησιώτες με 75-70, ωστόσο, και οι δύο ομάδες δεν φαίνεται να γλιτώνουν τον υποβιβασμό.