Premier League: «Μίλησε» ο Κέιχιλ στο φινάλε

Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017 19:31
UPD:19:35
REUTERS/Phil Noble

Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League έκανε η Τσέλσι νίκησε με 2-1 στο «Μπριτάνια» τη Στόουκ Σίτι στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής.

Όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έβαζαν «φρένο» στους Λονδρέζους, αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Γκάρι Κέιχιλ έστειλε την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στον... έβδομο ουρανό.  Οι «μπλε» προηγήθηκαν νωρίς με απευθείας φάουλ του Γουίλιαν, ισοφαρίστηκαν από πέναλτι του Γουόλτερς, αλλά στο β΄ ημίχρονο πίεσαν και δικαιώθηκαν λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Με το «τρίποντο» αυτό η Τσέλσι αύξησε σε 13 βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από τις Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι (που έχουν από ένα ματς λιγότερο) και συνεχίζει να είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Η αντεπίθεση της Λέστερ μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Κρεγκ Σέικσπιρ συνεχίζεται. Αυτή την φορά οι «αλεπούδες» επικράτησαν στο Λονδίνο με 3-2 επί της Γουέστ Χαμ και απομακρύνθηκαν αισθητά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής της Premier League:

• Γουέστ Μπρομ-Αρσεναλ      3-1 (12΄, 75΄ Ντόσον, 55΄ Ρόμπσον-Κάνου - 15΄ Σάντσες)
  • Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0 (68΄αυτ. Ντίνεϊ)
  • Εβερτον-Χαλ             4-0 (9΄ Κάλβερτ-Λιούιν, 78΄ Βαλέντσια, 90+1΄, 90+4΄ Λουκάκου)
  • Στόουκ Σίτι-Τσέλσι     1-2 (38΄πεν. Γουόλτερς - 13΄ Γουίλιαν, 87- Κέιχιλ)
  • Σάντερλαντ-Μπέρνλι 0-0
  • Γουέστ Χαμ-Λέστερ   2-3 (20΄ Λαντσίνι, 63΄ Αγιού - 5΄ Μαχρέζ, 7΄ Χουτ, 38΄ Βάρντι)