Τρίτη, 14 Μαρτίου 2017 00:02
UPD:00:14
EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Στιγμιότυπο του αγώνα

Η Λάτσιο «χτύπησε» δύο φορές στο φινάλε και επικράτησε με 3-1 της Τορίνο στο «Ολίμπικο» στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική της Serie A.

Η «γκρανάτα» κρατούσε το βαθμό μέχρι το 87ο λεπτό, αλλά στο φινάλε οι «λατσιάλι» αποδείχθηκαν άκρως αποτελεσματικοί και με το «τρίποντο» που πήραν έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης, που οδηγεί στο Champions League.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 56΄, αλλά ο Μάξι Λόπες είχε την απάντηση για τους φιλοξενούμενους στο 72΄. Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Κεϊτά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Ρώμης, με τον Φελίπε Άντερσον να «κλειδώνει» τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Η Λάτσιο πέρασε μόνη στην τέταρτη θέση, μειώνοντας τη διαφορά από την τρίτη Νάπολι στους τέσσερις βαθμούς.