Γερμανία: Νίκες για Αμβούργο και Σάλκε

Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 22:39
UPD:22:40
EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Οι «βασιλικοί μπλε» έκλεισαν τους λογαριασμούς τους από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν όλα τα τέρματά τους, με τους Μπουργκστάλερ (4΄, 29΄) και Καλιγκιούρι (34΄), ενώ στο 32΄ ο Βεράεγκ αστόχησε σε πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν.

Επιστροφή στις νίκες για τη Σάλκε, που επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 της Άουγκσμπουργκ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα και ανέβηκε στην 11η θέση με 31 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της Κυριακής το Αμβούργο πανηγύρισε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Γκλάντπαχ με 2-1 και παρέμεινε «ζωντανό» στη μάχη της παραμονής.

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο βασικό στο κέντρο της άμυνας, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το 0-1 του Κρίστενσεν στο 23΄, αλλά βγαίνοντας μπροστά έφτασαν στην ανατροπή με τους Κόστιτς στο 36΄ και Γουντ στο 80΄.