Αγγλία: Δύσκολη νίκη, αλλά νίκη για Λίβερπουλ

Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 22:28
UPD:22:30
REUTERS/Phil Noble

Το γκολ της ισοφάρισης από τον Βαϊνάλντουμ, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ήρθε ως απάντηση στο 0-1 του Μπαρνς από το 7ο λεπτό κι άλλαξε τα δεδομένα, επιτρόποντας στους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να μπουν με πολύ λιγότερο άγχος στο δεύτερο ημίχρονο.

Πολύ δύσκολα κι αφού χρειάστηκε να κάνει ανατροπή νίκησε η Λίβερπουλ με 2-1 την Μπέρνλι στο «Άνφιλντ» κι απέφυγε μια οδυνηρή απώλεια, στην προσπάθειά της να βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Τελικά τη λύτρωση στους «κόκκινους» έφερε ο Τσαν που έγραψε το 2-1 στο 61΄, για να στείλει τη Λίβερπουλ στους 55 βαθμούς (σε 28 αγώνες), έναν λιγότερο από τις δεύτερες Τότεναμ (27 αγ.) και Μάντσεστερ Σίτι.