Super League: Η Κέρκυρα σταμάτησε την Ξάνθη

Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 17:09
UPD:17:11
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

Το παιχνίδι κρίθηκε, σε μεγάλο βαθμό, από την αριθμητική υπεροπλία που αποκόμισαν οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή του Γουάλας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας κόκκινη κάρτα, για (ακούσιο) επικίνδυνο παιχνίδι στον Γεωργίο.

Η Κέρκυρα νίκησε 1-0 την Ξάνθη στο νησί των Φαιάκων κι έμεινε πιστή στην παράδοση που έχει δημιουργήσει και τη θέλει αήττητη στην έδρα της από την ομάδα της Θράκης, σε όσες συναντήσεις έχουν διεξαχθεί εκεί.

Αυτή ήταν άλλωσε η μοναδική φάση που έμεινε στη μνήμη από το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, με τα πολλά φάουλ και τα συνεχή λάθη από τους δύο αντίπαλους.

Δεν απέμεναν παρά δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Γουάλας σήκωσε ψηλά το πόδι για να ανακόψει την μπάλα, έχοντας τον Γεωργίου στην πλάτη του χωρίς να τον βλέπει

Ο παίκτης της Κέρκυρας κινήθηκε γρήγορα, «τσίμπησε» την μπάλα με το κεφάλι και δέχθηκε την κλωτσιά του αντιπάλου του που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Καραντώνη.

Υπερβολική ίσως καθώς δεν υπήρχε η παραμικρή πρόθεση, όμως ο Γουάλας έπαιζε ούτως ή άλλως έχοντας ήδη δεχθεί κίτρινη κάρτα, οπότε εν επρόκειτο να αποφύγει την τιμωρία.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου πίεσαν την άμυνα της Ξάνθης και στο 49΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Επστάιν έβγαλε σέντρα στον Νίκιτς, αλλά η κεφαλιά του Σέρβου πέρασε λίγο άουτ.

Στο 54΄ η Κέρκυρα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, καθώς μετά το σουτ του Νίκιτς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντε Λούκας, αλλά το 65΄ ο Ντιόγκο με έξοχο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, από γύρισμα του Κόντου, δίνοντας την έβδομη φετινή νίκη στην ομάδα του, που είχε και δοκάρι στο 89΄ με τον Ντουαλά.