Super League: «Λευκή» ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες»

Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 17:16
UPD:17:18
Eurokinissi Sports/ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ

Ταυτόχρονα διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει άπαρτο κάστρο για την ομάδα του Αγρινίου την έδρα του «Άγιαξ της Ηπείρου», ο οποίος σε επτά παιχνίδια νίκησε πέντε φορές και άλλες δύο αναδείχθηκε ισόπαλος.

Ισόπαλος 0-0 ολοκληρώθηκε ο εναρκτήριος αγώνας της 24ης ημέρας του πρωταθλήματος ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναιτωλικό στους «Ζωσιμάδες».

Στο ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας οι αντίπαλοι έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο και η «λευκή» ισοπαλία δεν αντικατοπτρίζει την ποιότητα της συνάντησης και τις ευκαιρίες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Στο 12΄ ο Μπέριος μάρκαρε από πίσω τον Παπαδόπουλο στην περιοχή, εκείνος έπεσε αλλά ο διαιτητής Κύζας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, σε φάση που υπήρχε παράβαση.

Στο 24ο λεπτό ήταν και πάλι οι φιλοξενούμενοι που απείλησαν. Ο Μάρκος Πάουλο εκτέλεσε φάουλ, ο Μιχαήλ πίεσε τον Ροντρίγκες που έπεσε ζητώντας πέναλτι στη συνέχεια, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του και κατέληξε στο δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ στην αντεπίθεση ο Κυριακίδης εξουδετέρωσε έξοχα το σουτ του Ζάιρο.

Στο 36΄ ο Ζάιρο βρήκε ωραία τον Γιάκο στην περιοχή, αλλά αυτός είδε τον Κυριακίδη να τον σταματάει με εκπληκτικό τρόπο και να κρατά ανέπαφη την εστία του.

Στην επανάληψη όμως ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά βρήκε καλή αμυντική οργάνωση απέναντί του κι έτσι το δεύτερο μισό ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρξει καν τελική!