Basketball Champions League: Αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Πέμπτη, 09 Μαρτίου 2017 00:53
UPD:01:01
EUROKINISSI/ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

Η τρίτη περίοδος ήταν ολέθρια για την ΑΕΚ μετά την αποβολή του Ζντοβτς.

Η ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ διακόπηκε στο πριγκιπάτο του Μονακό, όπου η Ένωση ηττήθηκε με 87-95 από την ομώνυμη ομάδα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League στη φάση των «16».

Η Ένωση είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ με διαφορά ενός πόντου, όμως ο εκνευρισμός της στο δεύτερο ημίχρονο της αποψινής συνάντησης, με αποκορύφωμα την αποβολή του Γιούρι Ζντοβτς στο 27΄ για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, έφερε τον αποκλεισμό.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχαναν στο 10΄ με 30-19, όμως με τον Μαυροκεφαλίδη μπροστάρη και συμπαραστάτες τους ΜακΓκραθ, Ντίξον, Λαρεντζάκη ισοφάρισαν στο 15΄ σε 36-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν ολέθρια όμως για την ΑΕΚ, που μετά την αποβολή του Ζντοβτς στο 27΄ και με το σκορ στο 61-51 δέχθηκε σερί 7-0, το σκορ έγινε 68-51 και ο αγώνας πήρε το δρόμο του.