Serie A: «Διπλό» μετά από 6 χρόνια στο «Ολίμπικο» η Νάπολι

Σάββατο, 04 Μαρτίου 2017 18:02
UPD:18:07
REUTERS/TONY GENTILE

Τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» τον τίτλο στη Serie A θα έχει αύριο η Γιουβέντους (εκτός με Ουντινέζε), μετά τη σημερινή ήττα της Ρόμα στο «Ολίμπικο» από τη Νάπολι (1-2) στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής.

Οι «παρτενοπέι» άλωσαν την έδρα των «Ρωμαίων» μετά από έξι χρόνια (2011), έχοντας και την τύχη με το μέρος τους (δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι), αλλά και τον Ρέινα να κάνει δύο μεγάλες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά.

Βασικός στην ενδεκάδα των «τζαλορόσι» ήταν ο Κώστας Μανωλάς. Ο Μέρτενς έκανε τη ζημιά στην άμυνα των «Ρωμαίων» με δύο γκολ (26΄,50΄), ενώ στο 89΄ ο Στόοτμαν έδωσε κάποιες ελπίδες στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι.

Το γκολ της ισοφάρισης, όμως, δεν ήρθε, παρά το δοκάρι που είχε ο Περότι στις καθυστερήσεις (μετά την απόκρουση του Ρέινα η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό), ενώ πριν τη μείωση του σκορ ο Σάλαϊ είχε σημαδέψει το δεξί δοκάρι. Πλέον, η Ρόμα παρέμεινε στο -7 και κινδυνεύει να βρεθεί στο -10 σε περίπτωση νίκης της Γιουβέντους στο «Φρίουλι».