«Κυκλώνας» Μπάγερν, γκολ ο Σωκράτης

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2017 19:34
UPD:22:00
REUTERS/MICHAELA REHLE

Η Μπάγερν «σεληνιάζεται» όταν παίζει εντός έδρας με το Αμβούργο. Οι Βαυαροί διέλυσαν με 8-0 την ομάδα του λιμανιού επαναλαμβάνοντας το προ διετίας σκορ (15/2/2015), επί ημερών Γκουαρντιόλα, ενώ το 2013 το... κοντέρ είχε γράψει 9-2.

Εκτός της Μπάγερν, άνετη νίκη πέτυχε επίσης η Λειψία επί της Κολονίας (3-1) και παρέμεινε στο -5 από τους «Βαυαρούς», ενώ στην έδρα της Φράιμπουργκ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» της Ντόρτμουντ, το οποίο «υπέγραψε» ο Ομπαμεγιάνγκ με άλλα δύο γκολ.

Νίκη Τσάμπιονς Λιγκ σημείωσε η Χέρτα. Η ομάδα του Παλ Ντάρνταϊ σταμάτησε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0, την προσπέρασε και έφτασε στην τέταρτη θέση τη Χόφενχαϊμ (με παιχνίδι περισσότερο), ενώ απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την τρίτη Ντόρτμουντ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 52΄ «ξεκλείδωσε» τους φιλοξενούμενους, με τον Βλάντιμιρ Νταρίντα να «σφραγίζει» τους τρεις βαθμούς επτά λεπτά πριν τη λήξη.

Αναλυτικά:

• Λεβερκούζεν-Μάϊντς 0-2 (3΄ Μπελ, 11΄ Οστουνάλι)
  • Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο 8-0 (17΄ Βιδάλ, 24΄ πεν, 42΄, 54΄ Λεβαντόφσκι, 56΄ Αλάμπα, 65΄, 69΄ Κομάν, 87΄ Ρόμπεν)
  • Λειψία-Κολονία 3-1 (5΄ Φόρσμπεργκ, 34΄ αυτ. Μάροϊ, 65΄ Βέρνερ - 53΄ Οσάκο)
  • Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 0-3 (13΄ Παπασταθόπουλος, 55΄, 70΄ Ομπαμεγιάνγκ)
  • Ντάρμστατ-Άουγκσμπουργκ 1-2 (47΄ Χέλερ - 55΄ πεν. Βερχάεγκ, 85΄ Μπομπαντίγια)
  • Χέρτα-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-0 (52΄ Ιμπίσεβιτς, 83΄ Νταρίντα)