Basketball Champions League: Η ΑΕΚ απέκλεισε τη... Γιουβέντους

Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2017 21:25
UPD:21:36
INTIME SPORTS/ΒΛΑΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε γρήγορα 33-13 και με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, που έδωσε δικαίωμα στην αντίπαλό της να πλησιάσει στους 8 πόντους (37-29), δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της, νίκησε και στον δεύτερο αγώνα τη λιθουανική Γιουβέντους, αυτή τη φορά με 75-54 και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketball Champions League, όπου θα παίξει με τη Μονακό.

Στο παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο ο Μπραντ Νιούλεϊ που έπαιξε οκτώ λεπτά, ενώ στις εξέδρες βρέθηκε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των «κιτρινόμαυρων», ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Οι Ντίξον και Ελονού σκόραραν από 14 πόντους έκαστος, ο Χαριτόπουλος πρόσφερε άλλους 11, ενώ ο Βασιλειάδης μέτρησε 9 πόντους και 5 κλεψίματα.