Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2017 19:45
UPD:20:03

Για 6η σερί χρονιά και 18η στην Ιστορία του ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-59 του Άρη στο «Αλεξάνδρειο» και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο τελικός ποτυ ξεκίνησε με 65λεπτη καθυστέρηση, λόγω υπεράριθμων οπαδών του Άρη στις εξέδρες των επισήμων, κρίθηκε εν πολλοίς στο τρίτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο οι «πράσινοι» πέτυχαν 21 πόντους και δέχτηκαν μόλις 10.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέιμς Φελντέιν που σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ άλλους 15 πέτυχε ο Νικ Καλάθης.

Μετά από ένα καλ΄πο ξεκίνημα που του έδωσε διαφορά 10 πόντων (18-8), ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ κακές επιλογές σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα στην Β΄ περίοδο ο Άρης να ρίξει τη διαφορά και να προηγηθεί. Ο Τζέιμς, όμως, με τρία τρίποντα κράτησε όρθιους τους «πράσινους» στο σκοράρισμα και τους έδωσε μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (29-27).

Ο Παναθηναϊκός με άμυνα για σεμινάριο και τον Τζέιμς Φελντέιν να είναι «καυτός» κατάφερε να «πατήσει το γκάζι στην 3η περίοδο και να ξεφύγει με +13 (50-37). Η... ψαλίδα άνοιξε στην τέταρτη περίοδο, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει ακόμη και με +17, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει.

Περίπου 8 λεπτά πριν το φινάλε ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του και με διαδοχικά τρίποντα από τους Κάμινγκς και Τζένκινς έκανε σερί 9-0 κι επιμέρους 14-2, πλησιάζοντας στο -5 (56-51).

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «μίλησε» ο Κέι Σι Ρίβερς, που με ένα τρομερό τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +7 (61-54) κι ενώ ο Άρης είχε μειώσει σε 54-58.

Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.