Super League: Δύο στα δύο με Σα Πίντο ο Ατρόμητος

Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2017 16:52
UPD:17:02
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Τη δεύτερη σερί νίκη του στη Super League πέτυχε ο Ατρόμητος, αυτή την φορά με 2-1 επί της Ξάνθης στο Περιστέρι, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 21ης αγωνιστικής.

Η έλευση του Ρικάρντο Σα Πίντο «μεταμόρφωσε» την αθηναϊκή ομάδα, που ξεκίνησε με το 0-0 στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού, στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου και η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη.

Την περασμένη εβδομάδα οι Περιστεριώτες πέρασαν με «διπλό» από την Τρίπολη επί του Αστέρα (1-0), ενώ σήμερα πανηγύρισαν το δεύτερο σερί «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, με το 2-1 επί της Ξάνθης.

Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη των «κυανόλευκων», που πίστεψαν περισσότερο στη νίκη από την αντίπαλό τους, η οποία μετά το γκολ της ισοφάρισης του Γιουνές (πέναλτι στο 57΄) έδειξε ότι «βολευόταν» με την ισοπαλία και το «πλήρωσε» στο 85΄. Ο Τόνσο με το έκτο εφετινό του γκολ χάρισε το «τρίποντο» στον Ατρόμητο, που είχε προηγηθεί στο 42΄ με τον Πλατέλλα (πρώτο του τέρμα μετά τη μεταγραφή του στην αθηναϊκή ομάδα τον περασμένο Ιανουάριο).

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καρασαλίδης της Ξάνθης.