Υδατοσφαίριση: Τεράστια νίκη επί της Κροατίας η Εθνική

UPD:20:57
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Η νίκη για τη «γαλανόλευκη» ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο μέρος.

Η «ασημένια» Ολυμπιονίκης του Ρίο, Κροατία, υποκλίθηκε στην εθνική ομάδα των ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε με 10-8 της πανίσχυρης Κροατίας στο κλειστό κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του World League κι «έπιασε» τη σημερινή της αντίπαλο στην κορυφή του Β΄ ομίλου.

Η ελληνική ομάδα μπορεί να μην κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 5 γκολ που είχε ηττηθεί στη Ριέκα (6-11), ωστόσο, εξακολουθεί να έχει βλέψεις για να περάσει στην επόμενη φάση, αρκεί στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές να «γκελάρει» η Κροατία.

Η νίκη για τη «γαλανόλευκη» ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Ο Βλαχόπουλος αρχικά ισοφάρισε στο ξεκίνημα του τρίτου 8λεπτου (5-5), ενώ ένα λεπτό μετά ο Μουρίκης έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Οι Κροάτες ισοφάρισαν, αλλά η εθνική προηγήθηκε με 9-6 τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μουρίκης, Καπότσης και Βλαχόπουλος.