Κύπελλο Ελλάδας: Ανοιχτοί λογαριασμοί για Ολυμπιακό και Ατρόμητο, «πειράματα» Μπέντο

Τετάρτη, 08 Φεβρουαρίου 2017 21:28
UPD:21:56
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Παρά τη «λευκή» ισοπαλία ο αγώνας είχε υψηλό ρυθμό και επίπεδο, με τον Ρικάρντο Σα Πίντο να κάνει ντεμπούτο στην ομάδα των δυτικών προαστίων και τον Ατρόμητο να εμφανίζεται ψυχωμένος και ανταγωνιστικός, παρότι έριξε βάρος στην ανασταλτική λειτουργία του.

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Περιστερίου άφησαν Ολυμπιακός και Ατρόμητος, που έμειναν στο 0-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν για ακόμη μια φορά σε αγώνα της διοργάνωσης με ενδεκάδα ουσιαστικά από αναπληρωματικούς, ενώ εκτός αυτού στο αρχικό σχήμα ξεκίνησαν οι νεαροί Ρέτσος, Ανδρούτσος, Μανθάτης και Νικολάου, με τον Ρέτσο μάλιστα να κατακτά ένα σπάνιο ρεκόρ, καθώς σε ηλικία 18 ετών έγινε ο νεαρότερος αρχηγός στην Ιστορία του συλλόγου, σε οποιοδήποτε τμήμα!

Στο 24΄ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Καρντόσο, στο 28΄ ο Πλατέλλας πλάσαρε άουτ από εξαιρετική θέση, στο 35΄ ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε το σουτ του Ανσαριφάρντ και στο 38΄ ο Μανθάτης αστόχησε, σε ένα πλούσιο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό ήταν ένα… ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, με τις κορυφαίες να χάνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 83΄ ο Νικολάου έχασε την μπάλα μόνος του, ο Κιβρακίδης σέντραρε στον ολομόναχο Λε Ταλέκ, που πλάσαρε άουτ από τη μικρή περιοχή, μόνος με την εστία!

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των φιλάθλων του Ολυμπιακού να αναστενάξουν, όταν σε υπέροχη σέντρα του Φιγκέιρας ο Ιντέγε, που είχε μπει αλλαγή όπως και οι Σεμπά, Φορτούνης, έπιασε καρφωτή κεφαλιά επίσης στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Γκορμπούνοφ.