«Κανονιές» από Άρσεναλ και Σίτι στο Κύπελλο

Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2017 22:04
UPD:22:08
REUTERS/John Sibley

Μόλις την περασμένη Τετάρτη η Σαουθάμπτον πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ αποκλείοντας τη Λίβερπουλ με δύο νίκες, η δεύτερη εκ των οποίων μέσα στο «Άνφιλντ».

Απόψε, όμως, οι «άγιοι» ήταν αγνώριστοι και η Άρσεναλ τους συνέτριψε 5-0 στην έδρα τους, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας. Ο Γουέλμπεκ πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ (15΄, 22΄) και στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Γουόλκοτ, που πέτυχε χατ-τρικ σκοράροντας στο 35ο, 69ο και 84ο λεπτό.

Εύκολη πρόκριση και για την Τσέλσι, που επικράτησε 4-0 της Μπρέντφορντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο Ουίλιαν στο 14΄ έκανε το 1-0, ο Πέδρο διπλασίασε στο 21΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ιβάνοβιτς στο 69΄ και το 81΄, με πέναλτι.

Στο ματς της ημέρας, η Τότεναμ νίκησε 4-3 την Γουίκομπ, με τον Ντέλε Άλι να ισοφαρίζει στο 89΄ και τον Σον Χέουνγκ Μιν να δίνει την πρόκριση στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Εμφατικό πέρασμα, τέλος, έκανε η Μάντσεστερ Σίτι από το Λονδίνο, επικρατώντας 3-0 της Κρίσταλ Πάλας.