Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2017 23:16
UPD:23:20
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιγμιότυπο του αγώνα

Την ήττα από τους Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης γνώρισε ο Άρης στο «Αλεξάνδρειο» με 58-64 στο πλαίσιο του Champions League.

Για τους Θεσσαλονικείς, που παρουσιάστηκαν πολύ κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η ήττα αυτή δεν είχε καμία βαθμολογική (ουσιαστικά) συνέπεια. Η ελληνική ομάδα είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση από την περασμένη αγωνιστική, απλά απόψε έχασε κάθε ελπίδα για την κατάκτηση της 2ης θέσης και, πλέον, θα συνεχίσει ως 4η (σε περίπτωση ισοβαθμίας στην 3η θέση με τη Νίμπουργκ υστερεί έναντι των Τσέχων).

Το παιχνίδι για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Από το δεύτερο 10λεπτο φάνηκαν τα πρώτα σημάδια κόπωσης, όταν οι γηπεδούχοι έχασαν διαφορά 10 πόντων (οι Γερμανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 12-4). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περισσότερο το γκάζι και τελικά πήραν δίκαια τη νίκη που την χρειάζονταν πάρα πολύ στην προσπάθειά τους για να πάρουν την 5η θέση.