Euroleague: Επική νίκη του Παναθηναϊκού με Εφές

Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2017 00:01
UPD:00:22

Ο Παναθηναϊκός και η Αναντολού Εφές διατήρησαν την παράδοση που τους θέλει να κάνουν θρίλερ τα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στον πρώτο γύρο ο αγώνας της Πόλης είχε κριθεί ύστερα από δύο παρατάσεις υπέρ των Τούρκων, απόψε χρειάστηκε μία για να φτάσει η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο 92-81, αφού προηγουμένως είχε ακολουθήσει τη διαδρομή παράδεισος-κόλαση-παράδεισος.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη δέκατη νίκη σε 17 αγώνες στην Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε ένατη ήττα και υποχώρηση στην κατάταξη, ενώ έφτασαν τη Φενέρμπαχτσε, που τους περιμένει την επόμενη αγωνιστική.

Ήρωας του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάικ Τζέιμς, που με 5/5 βολές στα τελευταία 9.8΄΄ της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, για να «καθαρίσουν» τότε ο Κέι Σι Ρίβερς (συνολικά 23 πόντοι με 5 τρίποντα) και ο Κένι Γκάμπριελ (10 πόντοι με 3 τρίποντα).

Αξιοσημείωτο, επίσης, είναι το γεγονός πως απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης στα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός μέτρησε 43 έναντι 37.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-13 στο 10΄ και 38-32 στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μισό η Εφές ανέβασε την απόδοσή της και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλη του Παναθηναϊκού 50-50.

Όλη η ουσία του αγώνα συμπυκνώθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Ρίβερς με τρίποντο στο 1΄06΄΄ έγραψε το 65-63, αλλά η άμεση απάντηση του Ερτέλ «πάγωσε» το ΟΑΚΑ, καθώς έγραψε το 65-66 στα 43.7΄΄ και ο Μπράουν το 65-68 στα 11.8΄΄.

Από εκείνο το σημείο άρχισαν τα... μαγικά: ο Τζέιμς με 2/2 βολές, στα 9.6΄΄, μείωσε σε 67-68, ο Μπράουν με τον ίδιο τρόπο έκανε το  67-70 στα 7΄΄, για να κάνουν φάουλ οι Τούρκοι σε προσπάθεια τριών πόντων του Τζέιμς (!), ο οποίος με 3/3 έστειλε ένα χαμένο παιχνίδι στην ελπίδα της παράτασης, με τη γνωστή κατάληξη.