Euroleague: Άλωσε και τη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2017 23:51
UPD:13/01/2017 00:14

Με δύο βολές του Βαγγέλη Μάντζαρη στα 7΄΄4 πριν τη λήξη, ο Ολυμπιακός νίκησε 69-67 την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της Ευρωλίγκας και κατ΄ επέκταση στην πρώτη τετράδα.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, μετρά πια 12 νίκες και πέντε ήττες, ενώ οι Καταλανοί βλέπουν τον αποκλεισμό κατάματα, καθώς μετρούν 7 νίκες και 10 ήττες.

Ο διεθνής πλέι μέικερ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον πρωταθλητή Ελλάδας, όχι μόνο επειδή έβαλε τις βολές μιμούμενος τον Αργύρη Καμπούρη, αλλά και επειδή με καθοριστικό τρίποντο μείωσε σε 61-64 όταν η επίθεση της ομάδας του είχε μπλοκάρει.

Οι Καταλανοί του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν προηγηθεί 64-58 στο 35΄ και έδειχναν να ελέγχουν το momentum του αγώνα, αλλά στο σημείο εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ψυχή και μέταλλο πολύ μεγάλης ομάδας, απάντησαν με σερί 9-0, με εκκίνηση το τρίποντο του Μάντζαρη, που έμελλε να υπογράψει τη νίκη.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού και του αγώνα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, που απόντος του Σπανούλη ανέλαβε αυτός το ρόλο του ηγέτη. Ο διεθνής φόργουορντ μέτρησε 16 πόντους με 3/5 βολές, 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, κατέβασε 9 ριμπάουντ και είχε 20 στην αξιολόγηση.

Πολύ καλός ήταν επίσης ο Λοτζέσκι (11 πόντοι), ο Παπανικολάου (8 πόντοι) έδωσε μεγάλη ενέργεια στην τρίτη περίοδο σκοράροντας δύο τρίποντα κι ένα δίποντο και ο Γουότερς έκανε πολύτιμη δουλειά, προσφέροντας οκτώ πόντους και οργανώνοντας το παιχνίδι.

Από την Μπαρτσελόνα ο Κόπονεν ήταν ο παίκτης που πήγε να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό σκοράροντας 16 πόντους, ενώ ο Ράις είχε 15, αλλά με 6/16 σουτ και έχασε την τελευταία επίθεση του αγώνα και μαζί την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.