Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γιουβέντους και Φιορεντίνα

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2017 00:46
UPD:00:54
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ντιμπάλα στο 23΄, Μάντζουκιτς στο 35΄ και στη συνέχεια «κατέβασε στροφές».

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αταλάντα, αλλά νίκησε 3-2 τους ανταγωνιστικούς «μπεργκαμάσκι» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Italia.

Λάθος όπως αποδείχθηκε, καθώς ο Κονκό μείωσε στο 71΄ και παρά το 3-1 στο 75ο λεπτό με το πέναλτι του Πιάνιτς, οι «νερατζούρι» επανήλθαν μειώνοντας εκ νέου με τον Εμάνουελ Λάτε στο 81΄, αλλά δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στους «οκτώ» βρίσκεται και η Φιορεντίνα, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Κιέβο Βερόνα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός, είχε συνολικά 9 κίτρινες και 2 κόκκινες κάρτες, με τους Ραντοβάνοβιτς (45΄) και Ζάρατε (71΄) να μην ολοκληρώνουν το παιχνίδι και κρίθηκε από το πέναλτι του Μπερναρντέσκι στις καθυστερήσεις.