NBA: Νίκησαν τους Σπερς με άποντο Γιάννη οι Μπακς

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2017 13:00
UPD:13:04
USA Today Sports/Soobum Im

Φυσικά μπορούν και το έκαναν περνώντας με 109-107 από το Τέξας. Ο Έλληνας άσος έπαιξε μόλις εννέα λεπτά, καθώς προερχόταν από ίωση, αλλά το Μιλγουόκι κατόρθωσε να νικήσει τα «σπιρούνια» στην έδρα τους για πρώτη φορά μετά το 2008!

Μπορούν οι Μπακς να νικήσουν εκτός έδρας μια ομάδα κορυφαίου επιπέδου, όπως είναι το Σαν Αντόνιο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μένει άποντος;

Ο Αντετοκούνμπο ήταν καταβεβλημένος, πήρε λίγες προσπάθειες (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα) και τελείωσε τον αγώνα με 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ.

Κορυφαίος για τους Μπακς ήταν ο Μπίσλεϊ με 28 πόντους, 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Λέοναρντ είχε 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Γιούτα νίκησε το Κλίβελαντ 100-92 έχοντας για καλύτερο παίκτη τον Χέιγουορντ με 28 πόντους, ενώ για τους Καβαλίερς, που έχασαν για ένατη φορά φέτος, ο Τζέιμς μέτρησε 29 πόντους.

Το Πόρτλαντ σημείωσε τη δέκατη συνεχή νίκη απέναντι στους Λέικερς, των οποίων επιβλήθηκε με 108-87 μέσα στο «Staples Center» του Λος Άντζελες, με τους Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ να σκοράρουν από 20 πόντους.

Με τον Κάρι σε εξαιρετική κατάσταση (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), οι Ουόριορς νίκησαν 107-95 το Μαϊάμι και συντηρούν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα (33-6), ενώ η Ατλάντα κατέγραψε την έβδομη συνεχή νίκη επικρατώντας με 117-97 των Νετς στο Μπρούκλιν.