Προβάδισμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2017 23:59
UPD:11/01/2017 00:05
REUTERS/Jason Cairnduff

Οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-0 και πήραν σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Λιγκ Καπ, το οποίο ο «Special 1» έχει ήδη κατακτήσει τρεις φορές και συγκεκριμένα το 2005, το 2007 και το 2015, όλες με την Τσέλσι.

Η Χαλ του Μάρκο Σίλβα το πάλεψε στο «Ολντ Τράφορντ» απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του δάσκαλού του, Ζοζέ Μουρίνιο, αλλά η κλάση των «κόκκινων διαβόλων» υπερίσχυσε.

Ύστερα από ένα ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Χαλ είχε δοκάρι με τον Ντιομάντε στο 31΄, η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Χουάν Μάτα στο 56ο λεπτό, αλλά διασφάλισε τη νίκη μόλις στο 87΄ με τον Μαρουάν Φελαϊνί.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο «KCOM Stadium», στις 26 Ιανουαρίου.