Κυριακή, 08 Ιανουαρίου 2017 23:53
UPD:09/01/2017 08:18
EPA/DI MARCO

H Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια στο Τορίνο.

Χωρίς να «πατήσει το γκάζι» η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια στο Τορίνο και ξέφυγε με 4 βαθμούς από τη Ρόμα, ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Η «Μεγάλη Κυρία» του ιταλικού ποδοσφαίρου βαδίζει ακάθεκτη προς τον τίτλο, καθώς δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στους «ροσομπλού» κι από το πρώτο 45λεπτο είχε βάλει τις βάσεις για την άνετη νίκη (7΄ Ιγκουαΐν, 43΄πεν. Ντιμπάλα). Ο πρώτος σκόραρε για δεύτερη φορά στο 55΄ και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Μπάκα «λύτρωσε» τη Μίλαν και με το γκολ που πέτυχε χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο» στους «ροσονέρι» με 1-0 επί της Κάλιαρι. Η Μίλαν έχει κι ένα ματς λιγότερο, οπότε είναι για τα καλά στο παιχνίδι της απευθείας εξόδου στο Champions League (έχει 36 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση).