Premier League: «Στάση» στο «White Hart Lane» για την Τσέλσι

Τετάρτη, 04 Ιανουαρίου 2017 23:57
UPD:05/01/2017 00:16
EPA/HANNAH MCKAY

Στιγμιότυπο του αγώνα

Το «τρένο» της Τσέλσι έκανε στάση μέσα στο Λονδίνο, όπου ηττήθηκε 0-2 από την Τότεναμ στο φινάλε της 20ής αγωνιστικής της Premier League.

Τεράστιο ενδιαφέρον αποκτά και πάλι το αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς οι «μπλε» μετά από 13 σερί νίκες γνώρισαν την ήττα στο ντέρμπι του Λονδίνου από την Τότεναμ, στο White Hart Lane, η οποία μπήκε και αυτή στο... κόλπο για τον τίτλο καθώς πλησίασε στο -7 από την πρωτοπόρο ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

«Κερδισμένη» της αγωνιστικής, παρά την ισοπαλία με τη Σάντερλαντ μπορεί να χαρακτηριστεί η Λίβερπουλ,  που μείωσε στο -5 από τους Λονδρέζους τους οποίους θα υποδεχθεί μελλοντικά στο Άνφιλντ.

Το συγκρότημα του Μαουρίσιο Ποκετίνο μετά το άσχημο ξεκίνημα που έκανε στο πρωτάθλημα με αργά και σταθερά βήματα μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου, όπως έκανε και πέρυσι. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντέλε Άλι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των «πετεινών» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου (54΄).