Η Τότεναμ σκόρπισε τη Σαουθάμπτον

Τετάρτη, 28 Δεκεμβρίου 2016 23:40
UPD:29/12/2016 00:11
REUTERS/Matthew Childs

Το τρίποντο ήρθε μάλιστα με ανατροπή για τους «πετεινούς», καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βίρτζιλ φαν Ντάικ.

Μια εκπληκτική Τότεναμ νίκησε τη Σαουθάμπτον στο «St. Mary's» με 4-1, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Το ημίχρονο έληξε πάντως ισόπαλο, καθώς ο Ντέλε Άλι έκανε το 1-1 στο 19΄ και εν συνεχεία ο Χάρι Κέιν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο στο 52΄.

Η αποβολή του Νέιθαν Ρέντμοντ (απευθείας κόκκινη) πέντε λεπτά αργότερα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για την Τότεναμ, που εδραίωσε τη νίκη της με τα τέρματα των Χέουνγκ-Μιν Σον στο 85΄ και Ντέλε Άλι στο 87΄.

Με τη νίκη της η ομάδα του Λονδίνου έφτασε στους 36 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, μειώνοντας στους τέσσερις από τη δεύτερη Λίβερπουλ, ενώ οι «Άγιοι» του Κλοντ Πιουέλ έμειναν όγδοοι με 24 βαθμούς.