ΝΒΑ: Μπορούν και χωρίς Γκρίφιν, Πολ οι ΛΑ Κλίπερς

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2016 09:41
UPD:09:46
USA Today Sports/Gary A. Vasquez

Ο τραυματισμός του Κρις Πολ στο τρίτο 12λεπτο (τράβημα στο γαστροκνήμιο) δεν εμπόδισε τους Κλίπερς να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Τεξανούς, που έκαναν υπερπροσπάθεια στο φινάλε, αλλά ήταν αδύνατο να φτάσουν στην ανατροπή.

Παρά την απουσία του Μπλέικ Γκρίφιν και την απώλεια του Κρις Πολ στη διάρκεια του αγώνα, οι Λος Αντζελες Κλίπερς πήραν το ντέρμπι της Δύσης με το Σαν Αντόνιο (106-101).

Έως τη στιγμή της αποχώρησής του από το παρκέ ο Πολ πρόλαβε να πετύχει 19 πόντους (7 ριμπάουντ και 6 ασίστ), ενώ από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Λέοναρντ (27π)  και Γκασόλ (21π). Η ήττα αυτή ήταν μόλις η 2η εκτός έδρας για το Σαν Αντόνιο σε σύνολο 17 αναμετρήσεων.

Η γιορτή στο Μαϊάμι συνοδεύτηκε με τη νίκη επί των ΛΑ Λέικες (115-107). Οι Χιτ απέσυραν τη φανέλα με το Νο32, την οποία φορούσε ο Σακίλ Ο΄Νιλ κατά τη θητεία του στην ομάδα της Φλόριντα.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -16 στο πρώτο μέρος (49-65) από το Μπρούκλιν, το Γκόλντεν Στέιτ «πάτησε το γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Νετς με 117-101.

Οι «συνήθεις ύποπτοι» ήταν γι΄ άλλη μια φορά οι κορυφαίοι των «πολεμιστών»: ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Κλέι Τόμπσον 23π. για το Γκόλντεν Στέιτ.